Oznámenie o organizovaní turnaja Lenivá lopta 2020

Z dôvodu opatrení Úradu verejného zdravotníctva a uznesenia Vlády SR o zákaze usporiadania podujatí, sa turnaj Lenivá lopta 2020 neuskutoční.

Lenivá lopta 2019

Zhavranelí bratia - víťaz Lenivej lopty 2017

Obsah článku

Po dvojročnej prestávke sa v sobotu 9.decembra uskutočnil v telocvični v Brusne 13.ročník futsalového turnaja Lenivá lopta. Napriek neúčasti Drink Teamu, Márie Huty či ZŠ Brusno priniesol turnaj veľmi vyrovnané, divácky veľmi atraktívne a kvalitné zápasy. Na turnajovej scéne zažiarili opäť nové tímy a na vysnený vrchol dokráčal tím, ktorý v priebehu turnaja vytvoril najsilnejší kolektív - Zhavranelí bratia.

Jediný obrat na turnaji predviedli Zhavranelí bratia

V tomto roku mal v zápasoch mimoriadnu dôležitosť úvodný gól. Iba v jednom zápase prehral tím, ktorý vsietil vedúci gól. Stalo sa tak v zápase KOMA vs. Zhavranelí bratia 1:2.

Napriek neúčasti štvornásobného šampióna Drink Teamu, Márie Huty - víťaza z roku 2012 a finalistu z roku 2012 ZŠ Brusno, turnaj oživili nové kvalitné mančafty Zhavranelí bratia, Chorvátska jazda či CLC Úlovok.

Základné skupiny

Skupina A bola jediná, v ktorej nefiguroval žiadny doterajší víťaz turnaja. Úlohu papierového favorita splnil do bodky Matrix. Vyhral všetky svoje zápasy a nastrieľal najviac gólov spomedzi všetkých tímov (9). O druhom postupujúcom sa rozhodlo až v samom závere. Všetky tri tímy CLC Úlovok, Načo Názov a Young Boys mali zhodne po 3 body a rozhodlo skóre zo vzájomných zápasov. To mal najlepšie nováčik CLC Úlovok. A-skupina bola najofenzívnejšou skupinou turnaja. V 6 zápasoch padlo spolu 23 gólov, čo je priemer 3,83 gólu na zápas.

V skupine B bola najvyššie nasadená KOMA (víťaz z roku 2010), ale v tomto roku sklamala a ako jediný tím na turnaji nezískala ani bod. Pritom v úvodnom zápase viedla ešte v priebehu 2.polčasu 1:0 nad neskorším šampiónom. Zhavranelí bratia sa od úvodu stali čiernym koňom. Vylámali si na nich zuby KOMA, Mačence i Keia Kaha. O druhom postupujúcom sa rozhodlo v súboji Mačence - Keia Kaha. Mačence vsietili v závere zápasu gól na 2:1, ale zlatý postupový gól pre Keia Kaha vsietil niekoľko sekúnd pred koncom Tomáš Šagát. Až na konci turnaja sa ukázalo, akú silu mala táto skupina. V záverečnom zápase sa v repríze stretli práve tímy z B-skupiny.

V C-skupine sa z postupu radovali dva tradičné tímy. Ofsajt Team si poradil tesne s Hacitongom aj Expresom a postupovú istotu zaznamenal po bezgólovej remíze s VM Teamom. Dvojnásobný šampión (2011 a 2013) Expres Hiadeľ začal turnaj veľkolepo, výhrou 3:0 nad VM Teamom. Potom však prišlo zaváhanie s Ofsajt Teamom a až vydretá bezgólová remíza s Hacitongom znamenala postup. V tejto skupine sa zrodili až dva bezgólové výsledky a v zápase Ofsajt Team - Expres Hiadeľ zaujal hattrickom Tomáš Kelemach.

Po žrebe dostala D-skupina prívlastok "skupina smrti". Ocitli sa v nej šampión z roku 2003 Darebáci, šampión z roku 2009 Dynamo Oremlaz, obhajca titulu FK Plus a víťaz baráže Chorvátska jazda. Z postupu sa radovali nečakane Chorvátska jazda a Dynamo Oremlaz, ktoré vsietilo vyrovnávajúci postupový gól proti FK Plus v predposlednej minúte. Hrdinom Oremlazu sa stal Marek Uhrík. Ani FK Plus teda nedokázal obhájiť titul a jediným tímom, ktorému sa to zatiaľ podarilo zostáva Drink Team. Na poslednom mieste po dvoch tesných prehrách skončil jeden z favoritov turnaja Darebáci. V D-skupine padlo najmenej len 12 gólov, čo je priemer 2 góly na zápas.

Najrýchlejší gól histórie Lenivej lopty

V zápase A - skupiny CLC Úlovok - Young Boys 3:0 sme boli svedkami najrýchlejšieho gólu v histórii turnaja. Doterajší rekord z roku 2009 držal Miroslav Pavúk z KOMy, ktorý vtedy skóroval proti Načo Názov v 15 sekunde. Matúš Kadlec z tímu CLC Úlovok vylepšil rekord, keď skóroval už v 9 sekunde.

Play-off

Prinieslo zápasy mimoriadnej kvality, v ktorých dominoval ofenzívny futbal. Vo 8 zápasoch padlo z hry spolu 17 gólov, rovnako ako v roku 2014. Avšak na rozdiel od posledného ročníka, kde sa až v 6 prípadoch rozhodovalo na penalty, sme boli svedkami len dvoch rozstrelov. V oboch prípadoch sa ich zúčastnila Chorvátska jazda s 50 percentnou úspešnosťou.

Zhavranelí bratia - najsilnejší kolektív

Víťazom turnaja sa už po druhýkrát za sebou stal nováčik turnaja. V roku 2014 uspel FK Plus, tentoraz sú to Zhavranelí bratia. Aj keď ide o úplne nový tím, musíme povedať, že členovia tímu neboli úplnými nováčikmi. Zadný hráč Dominik Škubák sa predstavil na turnaji po prvýkrát. Najlepší strelec turnaja Ivan Varga si v roku 2012 zahral za Ofsajt Team a v roku 2013 za Mačence. Kapitán Peter Belko hral finále v roku 2010 v drese Keia Kaha. Vedúci tímu Radovan Gardošík bol členom Ofsajt Teamu v rokoch 2010 - 2014. Tomáš Giertl nastúpil za Ofsajt Team v striebornom roku 2011 a aj v roku 2012. Jozef Rejdovian, Roman Chomistek a Jakub Majerník boli nováčikmi turnaja.

Úvodný zápas proti KOMe sa pre Zhavranelých bratov nevyvíjal ideálne. V 1.polčase inkasovali úvodný gól od Dávida Seleckého, ale zlepšeným výkonom po prestávke strhli v napínavom zápase tri body na svoju stranu gólmi Giertla a Belka. Proti Mačencom diktovali tempo zápasu od úvodných sekúnd a dvoma rýchlymi gólmi Rejdoviana a Vargu získali bezpečne ďalšiu výhru aj postup do štvrťfinále. V priamom súboji o 1.miesto v skupine vyšiel Zhavranelým bratom opäť úvod zápasu, keď skórovali Chomistek a Majerník. Aj keď Lehocký skorigoval stav, tesnú výhru 2:1 si už nenechali Zhavranelí bratia vziať.

Vo štvrťfinále potvrdili úlohu favorita proti CLC Úlovok. Hneď v úvode otvoril skóre Giertl. Rozhodujúca pasáž zápasu prebehal v úplnom závere 1.polčasu. Dvoma zlepenými gólmi Majerníka a Vargu odskočili Zhavranelí bratia už na rozdiel troch gólov. V 2.polčase skompletizoval Ivan Varga hattrick a Zhavranelí bratia si pripísali na svoje konto najvýraznejšie víťazstvo celého turnaja.

V semifinálovom zápase proti Chorvátskej jazde to už bola iná pesnička. Víťaz baráže sa prezentoval fantastickou defenzívou a nepustil Zhavranelých bratov do žiadnej vyloženej šance. Vyrovnaný súboj dospel až do penaltového rozstrelu. V ňom sa za stavu 1:1 presadil Jozef Rejdovian a posunul Zhavranelých bratov do finále.

Finálový duel, ktorí bol reprízou zápasu zo skupiny proti Keia Kaha priniesol veľmi kvalitný futsal z oboch strán. Po bezgólovom polčase posunul Zhavranelých bratov do vedenia Rejdovian hneď v prvej minúte 2.polčasu. V predposlednej minúte vyrovnal Ján Tešlár, ale posledné slovo mal Rejdovian, ktorý svojim druhým gólom rozhodol finálový zápas. Kapitán Peter Belko tak mohol ako prvý zdvihnúť nad hlavu pohár pre víťaza.

Keia Kaha po druhýkrát strieborný

Tradičný tím, zložený z hráčov FK 34 Brusno - Adama Lehockého, Petra Šebeša, Dávida Marka a Tomáša Šagáta, bol v tomto roku posilnený o troch nových hráčov - Mareka Tešlára, Jána Tešlára a Tomáša Pálku. Keia Kaha v úvodnom zápase proti Mačencom dvakrát vyrovnal nepriaznivý stav. V druhom prípade zásluhou gólu Šagáta približne 20 sekúnd pred koncom. V ďalšom zápase proti KOMe zabrali posily, ktoré si rozdelili tri góly a táto výhra zabezpečila Keia Kaha postup do play-off. Nič na tom nezmenila ani prehra 1:2 so Zhavranelými bratmi. Vo štvrťfinále opäť zabrali posily. Rovnako ako proti Kome dali všetky tri góly a nečakane hladko vyradili dovtedy suverénny Matrix. Vyrovnaný semifinálový súboj proti Ofsajt Teamu rozhodol dve minúty pred koncom Marek Tešlár. Tento hráč sa zároveň stal aj najlepším hráčom turnaja. Finálová prehra 1:2 gólom z poslednej minúty je bolestivá, ale Keia Kaha je stále mladý tím schopný v najbližších rokoch konečne dosiahnuť na vytúžený trón. Pre Keia Kaha je to tretie medailové umiestnenie v histórii po striebre v roku 2010 a bronze v roku 2012.

Víťaz baráže Chorvátska jazda získal zaslúžený bronz

Nováčik turnaja uspel pred týždňom v baráži proti tímu Migo v penaltovom rozstrele. Tento úspech posilnil kolektívneho ducha tímu a hneď v úvode turnaja získala Chorvátska jazda cenný skalp obhajcu titulu FK Plus. Nasledovali dve remízy s Dynamom Oremlaz a Darebákmi. Kľúčový zápas turnaja vo štvrťfinále proti Expresu Hiadeľ strhli vo svoj prospech gólmi Auxta a Flocha v druhom polčase. Semifinálovú taktickú bitku proti Zhavranelým bratom síce Chorvátska jazda prehrala na penalty, ale v súboji o bronz proti Ofsajt Teamu penaltové rozuzlenie zvládla. Mimoriadnymi výkonmi v bráne zaujal Dominik Trnka, ktorý si vyslúžil trofej pre najlepšie brániaceho hráča turnaja, keďže na turnaji inaksoval v 6 zápasoch len 2 góly.